Zruby na celoročnu prevádzku

 
Zruby na celoročné bývanie sa líšia od rekreačných zrubov tepelnou izoláciou zruby_09
obvodových panelov. Klient dostane na požiadanie k štúdii na individuálnu stavbu vypracovaný energetický posudok, aby vopred vedel, aká bude
prevádzkovo – energetická náročnosť zrubu.
Súčasťou projektu zrubu môže byť na požiadanie aj projekt efektívneho
vykurovania zrubu.
Sendvičová konštrukcia a tepelná izolácia obvodového panelu spolu s ostatnými prvkami (eurookná, podlahy, strešná konštrukcia) garantujú 50%-nú úsporu prevádzkových nákladov oproti murovanej stavbe. Všetky uvedené fakty zaručujú klientovi výhodnú investíciu.
Zrubové domy pre celoročné bývanie sú zatepľované z vnútornej strany zrubového profilu tepelnou izoláciou z minerálnej vlny hr. 140-180 mm alebo inou izolačnou látkou podľa výberu, uloženou v samostatnej rámovej konštrukcii, dilatačne oddelenej
od zrubovej steny.
Alternatívne tepelnú izoláciu nahrádzame drveným korkom alebo mäkkou drevovláknitou doskou (STEICO, Hobra)
Vnútorné opláštenie rámovej konštrukcie pozostáva z parozábrany, roštu a drevného obkladu resp. sádrovláknitých dosiek
 
zruby_10 zruby_12 zruby_11
Izolácia z mäkkej drevovláknitej dosky (STEICO, Hobra) .
Izolácia z drveného korku
Izolácia z minerálnej vlny

Energetická náročnosť zrubov z masívu

Drevo má vysoký tepelný odpor. Po zapnutí vykurovania sa ohreje len tenká povrchová vrstva. Postupne sa dobíja teplom zvyšný drevený masív. Doba, za ktorú sa zrubový dom vyhreje je teda oveľa kratšia, ako pri murovaných budovách. Drevená konštrukcia, nabitá teplom, po vypnutí vyhrievacej sústavy odovzdáva teplo späť do vnútorného priestoru zrubu. V praxi je overené, že zrubové domy je možné vykurovať menej výkonnými tepelnými zdrojmi (napr. tepelné čerpadlo alebo kombinácia elektrického vykurovania a krbu) s nižšími nákladmi.
Tepelná izolácia zníži energetickú náročnosť zrubu na 50% prevádzkových nákladov murovanej stavby.
V letnom období sa drevo neprehrieva a udržuje v zrube príjemnú klímu, rovnomernú teplotu a vlhkosť vzduchu. Drevená konštrukcia domu neakumuluje teplo, vo vnútorných priestoroch sa prirodzene reguluje teplota.